Choď na obsah Choď na menu
 


Život na jachte

 Nakoľko je naša loď plachetnica, chcem popísať ako to na takej plachetnici vyzerá.

 

salon-2.jpg

Naša Arwen je jachta   dlhá 10,76 m. Na jachte sú 3 2-lôžkové kajuty, ďalší 1 - 2 ľudia sa vedia vyspať v salóne (spoločenskej miestnosti so stolom, sedačkou, kuchynskou linkou a navigačným stolíkom). Spanie v salóne síce je možné, ale lôžka nie sú také pohodlné ako v kajutách, človek tam má menej súkromia a navyše ide spať posledný a vstáva prvý. V prípade že je kapacita lode naplnená, v salóne spí kapitán.

 

kajuta2.jpg

Kajuty sú 2 - lôžkové. V každej kajute je  2 - lôžko, malá skriňa, poličky a zásuvka na 220V (pozor, funguje iba v prístave). Na prikrytie sú k dispozícii deky, v lete plachty a vankúšik. V prípade že by ste si chceli vziať vlastné plachty, pozor - postele majú nepravidelný tvar. Štandardne síce sú dodávané aj obliečky, ale mne sa osvedčil ľahký spacák v ktorom je prípadne možné spať aj na palube.

 

 

wc.jpg

 

 

 

Na lodi je sprcha vonku, v zadnej časti lodi a aj v toalete. Na toalete je ešte umývadlo, zrkadlo a WC s ručnou pumpou. Voda v kohútikoch na lodi je sladká, ale nie pitná. Na pitie si je treba kúpiť balenú vodu buď vo fľašiach, alebo v bandaskách.

 

 

 

 

 

kuchyna2.jpg

Na uskladnenie potravín je na lodi  pultová chladnička a dostatok odkladacích priestorov. Nakoľko je ale chladnička na elektrinu ktorá je z batérii, kým nejde motor alebo kým nie je loď v prístave napojená na 220V, pri jej používaní je treba byť opatrní. Je síce dosť veľká, ale jej teplota nedosahuje teploty na ktoré je človek zvyknutý doma.

Na varenie je k dispozícii zabudovaný šporák na propán-bután s 2 - platničkou a rúra na pečenie. K dispozícii je samozrejme komplet vybavenie kuchynky: hrnce, kanvičky na čaj, taniere, príbory, nože a pod.

 

Na lodi je záchranná vesta pre každého člena posádky (ak budú na lodi deti, treba to včas oznámiť, aby sa pripravili na loď detské vesty) kvôli bezpečnosti detí okolo celého zábradlia je natiahnutá bezpečnostná sieť.

 

Loď je poháňaná hlavne 2 plachtami, ktoré sa dajú pekne ovládať priamo zo sedačiek na palube. Tak že žiadne šplhanie po rahnách sa nekoná. Okrem plachiet je ja lodi aj motor, ktorý sa používa hlavne pri bezvetrí, zlom počasí a pri manévrovaní v prístave.

kokpit.jpg

 

 
 

 

PortrétŠtatistiky

Online: 1
Celkom: 34501
Mesiac: 983
Deň: 39